پژوهش دانشگاهي
 
نويسندگان
مطالب تصادفی
لینک دوستان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 94
دیروز : 5
افراد آنلاین : 2
همه : 7911
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است

پايان نامه بررسي نگراني با موقعيت هاي استرس زاي زندگي در بين دانشجويان

پايان نامه بررسي نگراني با موقعيت هاي استرس زاي زندگي در بين دانشجويان

فرمت فايل : doc

حجم : 155

صفحات : 114

گروه : روانشناسي و علوم تربيتي

توضيحات محصول :

پايان نامه بررسي نگراني با موقعيت هاي استرس زاي زندگي در بين دانشجويان

مقدمه

نگراني[1] پديده است شگفت انگيز كه تقريباً همه ي ما با آن آشنا هستيم و مي توان گفت به اندازه ي تاريخ بشر قدمت دارد هرگاه بشر خود را با عامل تهديد كننده اي (خيالي يا واقعي) مواجه ديده احساس نگراني را در خود تجربه نموده است اگر چه اين برداشت كه نگراني تا حدي ضروري است غير معمول نمي باشد ولي اكثر ما ترجيح مي دهيم كه از نگراني بپرهيزيم.گاهي اوقات اين واهمه وجود دارد كه در صورت متوقف كردن نگراني احتمال رخ دادن اتفاقي ناگوار كه فكرش ما را به خود مشغول ساخته بيشتر مي شود افراد نگراني يك سري از نمايشها و داستان هاي خيالي مصيبت بار را در ذهن خود ايجاد نموده و مي پرورانند و سعي مي كنند كه عواقب وپيامدهاي آنها را نيز تصور كنند و مورد مداقه قرار دهند آنها ممكن است همچنين سعي نمايند كه دشواريها و مشكلات مربوط به مصيبت مورد نظر را به طور ذهني مرتفع سازند و تدابيري براي اجتناب از آنها يا آماده سازي خودشان جهت مقابله با آنها بيانديشند نگراني ممكن است داراي يك سير طبيعي دوراني باشد.نگراني از جمله موضوعاتي است كه سابقه طولاني را در ادبيات روانشناسي دارا نيست و عمدتاً با واژه هايي چون اضطراب ترس  دلهره و ... معادل فرض شده است.بروكوك[2] (1985) نگراني را تلاشي براي حل مسئله تعريف مي كند كه طي اين فرايند، توالي افكار نگران كننده به وسيله ي محركي ترس آور شروع مي شود و در اين فرايند فعاليت فكري حل مسئله براي پيشگيري از بروز حادثه اي نامطلوب در آينده براي سازگاري با آن دنبال مي شود.زندگي بشر طي قرون متمادي دستخوش تغييرات و دگرگوني هايي بوده است كه گاه در كنترل انسان و گاه خارج از كنترل او بوده است و به نحوي سازگاري و آرامش آدمي را به هم زده و منشاء را به دنبال داشته است.

افراد جامعه كنوني بيش از پيش نسبت به استرس و پيامدهاي آن هوشيار شده اند . بزرگسالان ، نوجوانان و حتي كودكان از آلودگي محيط زيست امكان وقوع يك جنگ هسته اي به پايان رسيدن منابع طبيعي وجوه اافزوده هاي غذايي و مواد سرطان زا و .... سخن مي گويند و تمامي اسائل بخشي از زندگي روزمره را تشكيل مي دهند . زندگي عصر ما چنان است كه در اغلب خانواده ها پدر و مادر هر دو بايد كار كنند تا بتوانند هزينه اي روز افزون را تامين نمايند . طلاق افزايش يافته ، ازدواج مجدد هم امري نا ممكن نيست افزون رسانه هاي گروهي ، افراد به مشاهده ي صحنه هاي جنگ خشونت ، تخريب ، بي رحمي و مرگ و كشتار عادت داده اند (استوا[3] ، 1998)

استرس يكي از مفاهيم مهم در مطالعه روانشناسي و بهداشت رواني به شمار مي آيد و به كفيات گوناگون در زندگي اطلاق مي شود و به عنوان علل بسياري از درد ها ، ناراحتي ها و بيماري ها و بيماري ها تلقي مي شود . مردم عادي آن را پديده اي رنج آور و ناخوشايند ، پزشكان مسئله را از ديد واكنش هاي فيزولوژيك روانپزشكان بنا را بر فشارهاي عصبي و به كار بردن مكانسيم هاي سايكوفيزيولوژيك و بالاخره روانشناسان آن را تغيير رفتار و حالات هيجاني و بحراني مي دانند (اتكينسون[4] ، ترجمه براهني ، 1368 )

مطالعه استرس به عنوان احساس حاصل از ارزيابي موقعيتي به عنوان فشار يا اضافه باري به منابع روانشناختي ، مطالعه چگونگي تعادل بين جسم و روان است . محققان بر اين نكته توافق دارند كه ما را در وريطه ي يك همه گيري استرس هستيم كه باعث بيماري و حتي مرگ مي شود . اما درباره ي چگونگي تعريف استرس توافق كمتري دارند . تعريف استرس دشوار است . نظريه پردازان مختلف اين اصطلاح را به شيوه هاي مختلفي بكار برده اند . يكي از شيوه هاي رايج تعريف استرس در نظر گرفتن آن به عنوان محرك است . توماس هوامز[5] (1979) استرس را واقعه محركي كه لازم است فرد با آن سازگار شود تعريف كرد . بنابراين استرس به عنوان يك محرك ، هر موقعيتي است كه در خواست هاي غير معقول و فوق العاده را داشته و نيازمند تغيير در الگوي زندگي جاري فرد باشد (هولمزو راهه[6] 1976) يكي از مسائلي كه در كاهي استرس به نحوي موثر است دينداري افراد است . نقش دين در رابطه با بهداشت و شفا از قرون بسيار دور شناخته شده است. در طول هزاران سال دين و پزشكي در مداوا و كاهش رنجهاي انسان شريك يكديگر بوده‌اند (ساچمن و ماتيوز، 1998) متخصصان بهداشت رواني نياز دارند كه از اثرات مثبت دين آگاه شوند. تئوريهاي آسيب شناختي و روان درماني سكولار هستند و به دين به عنوان عاملي براي سلامت نپرداخته‌اند. در حقيقت در سالهاي ابتدايي دين را به عنوان يك عامل ضد‌بهداشتي معرفي كردند. در حاليكه فقط دين بيروني است كه با جنبه‌هاي ناسالم زندگي ارتباط دارد ولي دين دروني شده و اعتقادات قلبي و واقعي به طور مؤثر  و مثبتي بر بهداشت روان اثر مي‌گذارد (نيكويي، 1383)

بيان مسئله

نكات بسياري چه از نظر عوامل بيروني و چه از نظر عوامل دروني وجود دارند كه اكثراً شرايط ناخوشايند جديدي در زندگي فرد بوجود مي آورند و بر اساس همان زمينه هاي موجود فرد را تحت تاثير قرار داده و آرامش دروني فرد را مختل مي سازد همچنين در سنين جواني مسائل مهمي نظير نگراني مطرح هستند كه بهداشت رواني فرد را تحت تاثير قرار مي دهند.عليرغم وجود استرس برخي مردم در برخورد با شرايط سخت و دشوار فشارزا خود مقاومت نشان مي دهند و دچار عواقب اسفبار استرس نمي گردند حال آنكه برخي ديگر تحت همان شرايط ابراز عجز و ناتواني مي كنند و نشانه هاي بيماري از خود بروز دهند. استرس به سه مفهوم در نظر گرفته شده است (الهه ميرزايي ، 1378 ) در يك رويكرد ، تمركز بر محيط معطوف است و استرس به عنوان محرك توصيف شده است كه شامل واقعه يا رشته اي از شرايط ويژه به عنوان مثال ، زماني كه فرد مي گويد شغل من بسيار پر استرس است از همين ديدگاه به مفهوم استرس نگاه كرده است . وقايع و شرايطي تهديد كننده يا زيان بخش اند و در نتيجه احساس تنش ايجاد مي كند ، استرس زا خوانده مي شود .


قيمت محصول : 10000 تومان

دانلود
برچسب

پايان نامه بررسي نگراني با موقعيت هاي استرس زاي زندگي در بين دانشجويان

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۴۸:۰۶ ] [ مهديان ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب